Dzieci z najstarszych grup sandomierskiej ,,Siódemki”,,Krasnoludki” i ,,Słoneczka” przystąpiły do ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku: BohaterON – włącz historię! Jesteśmy zaszczyceni możliwością wzięcia udziału tym bardziej, że została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Uczestnictwo naszej placówki jest częścią udziału w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym oraz realizowanej w przedszkolu innowacji programowo- metodycznej ,,Piękna Nasza Polska Cała”,

Zwykle dzieci przygotowują kartki dwa razy do roku - z okazji świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia. Tym razem jednak wysłały je także w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości.

Chcieliśmy, aby nasze kartki były wyjątkowe, niepowtarzalne. Bo To szczególna forma podziękowania weteranom walk o wolność narodu,. Aby jednak przedszkolaki mogły zrozumieć całą ideę akcji musiały poznać chociażby odrobinę historii minionego stulecia. Poznać historię ludzi, którzy teraz niejednokrotnie mieszkają daleko od Ojczyzny, a którym zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce. Ludzie, którzy walczyli w czasie II wojny światowej, w Powstaniu Warszawskim, a także na różnych frontach.

Edukacja przybierała różne formy: plastyczną, literacką, projekcje filmowe czy spotkania muzyczne z piosenka patriotyczną. Przedszkolaki poznawały utwory śpiewane przez żołnierzy z tych trudnych dla wszystkich czasów. ,,Szara Piechota” czy ,,Przybyli Ułani pod okienko” to piosenki, które dzieci nucą niemal każdego dnia a my nauczyciele powracamy do nich z wielkim sentymentem. Tym bardziej, że nasza placówka przygotowuje się do uroczystych obchodów w zacnym towarzystwie.

Wszyscy tworzymy wspólnotę zaczynając od tej małej - przedszkolnej. Tę wspólnotę tworzymy właśnie dzięki tym, dla których malujemy kartki, bo to dzięki nim mamy suwerenną Polskę. Praca nad przygotowaniem takich nietypowych kartek dostarczyła dzieciom wiele emocji. Wspólne zadanie stało się okazją do wymiany zdań, wspomnień, przeżyć. Rozmów o tym czego dowiadywały się podczas zabaw czy zajęć.Wskazówki i oczekiwania naszych małych artystów pozwoliły stworzyć mamy nadzieję podziękowania prosto z serca. Tak powstały nasze kartki z których historią chętnie się podzielimy udostępniając zdjęcia z naszej pracy.

Mamy świadomość, iż w  tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Uczymy dzieci już od lat przedszkolnych na miarę ich możliwości, że Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek. Chcemy im to dać… stąd nasza decyzja o przystąpieniu do akcji.

Mamy nadzieję, że sprawimy radość Bohaterom, których postawa jest dla nas wspaniałym wzorem patriotyzmu, poświęcenia i niezłomności.

tekst: Przedszkole Samorządowe nr 7