Uroczystość związana z wręczaniem medali za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się w sobotę, 13 października 2018 roku w sandomierskim Ratuszu. Medale, dyplomy oraz gratulacje dla 23 par wręczył parom Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza. W uroczystości, poza dostojnymi jubilatami, uczestniczyli także ich najbliżsi oraz przyjaciele.

- Jan Jakub Rousseau szwajcarski myśliciel doby oświecenia powiedział, że: „tylko miłość potrafi zatrzymać czas”. Ten cytat, od którego postanowiłem rozpocząć swoją wypowiedź jest właściwym podsumowaniem obrazu, jaki roztacza się w tej chwili przede mną. Widzę Państwa siedzących ramię w ramię z małżonkami, tak jak przed laty na ślubnym kobiercu – wiernych przekonaniu, że ta wybrana osoba jest tą jedyną. Minione dziesięciolecia może i dały się we znaki w różnych obszarach życia – nie żyjemy bowiem w świecie idealnym, wolnym od problemów dnia codziennego - jednak ten blask w oczach mówi mi dziś, że miłość istotnie(!) potrafi zatrzymać czas. Dodam jeszcze - może uzupełniając myśl filozofa - że miłość potrafi również ten czas szczelnie wypełnić i nie dać się wyprzeć negatywnym emocjom.

Wasza obecność na uroczystości jest świadectwem działania uczucia poza ramami czasowymi. I chyba jest to jedno z niezwykłych zjawisk tego świata, że mimo upływu czasu wzajemna relacja może pozostać nienaruszona. Choć zmienia się i przechodzi różne etapy – miłością na zawsze pozostaje.

Uczestnicząc w uroczystościach zaślubin w rodzinie, u znajomych czy u mieszkańców naszego miasta, chciałbym niejednokrotnie tym młodym ludziom pokazać obraz z przyszłości, w którym widać może nieco już zmienione sylwetki, ale także na pierwszy rzut oka widać to uczucie, które wciąż trwa i daje świadectwo swojej autentyczności.

Drodzy Państwo, bardzo się cieszę, że mogę w tym szczególnym dniu na Państwa ręce złożyć serdeczne gratulacje tak pięknego, długoletniego pożycia małżeńskiego. Życzę wielu szczęśliwych i spokojnych lat we dwoje. Teraz kiedy okoliczności dają Państwu czas na odpoczynek i radość z tego co udało się wspólnie jako małżeństwo wypracować, życzę satysfakcji i nieustannej dumy z tych działań i dokonań.

Ponadto życzę Państwu, ale też i sobie jako gospodarzowi miasta, aby młodzi sandomierzanie brali wzór z Państwa, tworząc w naszym mieście równie szczęśliwe i długowieczne związki. Wszystkiego dobrego! - życzył Jubilatom gospodarz miasta.

Do życzeń dołączyła Halina Sroczyńska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Zwieńczeniem uroczystości był występ Sandomierskiego Studia Piosenki.