Burmistrz Sandomierza w asyście funkcjonariuszy Straży Miejskiej we wtorek, 16 października br., złożył symboliczną wiązankę u podnóża Collegium Gostomianum, pod pomnikiem papieża Polaka Jana Pawła II. Gospodarz miasta oddał hołd w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, zwierzchnika Kościoła katolickiego i głowę Stolicy Apostolskiej.

10 marca 1997 roku została podjęta uchwała Rady Miasta o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza Janowi Pawłowi II.  Dwa lata później, w upalną sobotę, 12 czerwca 1999 roku, Jan Paweł II odwiedził Sandomierz i w wygłoszonej homilii powiedział: „Ze czcią pozdrawiam prastary Sandomierz tak bardzo mi bliski. […] jest bowiem Sandomierz wielką księgą wiary naszych przodków. Zapisali w niej wiele stronic święci i błogosławieni". Te wyjątkowe słowa oraz wydarzenie szczególnie zapisały się w historii miasta.