26 października o godzinie 20:00, w Lapidarium pod Ratuszem, odbył się koncert kwintetu NEW BONE. Publiczność zgromadziła się tłumnie, aby usłyszeć na żywo kompozycje dwóch wybitnych polskich kompozytorów – Bronisława Kapera i Henryka Warsa – w oryginalnych, zabarwionych na jazzowo aranżacjach. Zespół w składzie: Tomasz Kudyk (trąbka), Maciej Adamczak (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja), Bartłomiej Prucnal (saksofon altowy) oraz Dominik Wania (piano), w piątkowy wieczór przeniósł słuchaczy w lata 20. i 30. XX wieku. Muzycy idealnie przekazali magię tamtych czasów, mimo wzbogacenia utworów o nowoczesne brzmienia i nieoczywiste harmoniczne rozwiązania. Dobrym przykładem jest znana powszechnie kołysanka „Ach, śpij kochanie”, która przerodziła się w hipnotyzującą i momentami zaskakująco dynamiczną kompozycję. Projekt „Follow me” był prawdziwą ucztą zarówno dla fanów klasycznego jazzu jak i współczesnych brzmień.

W niedzielę, 28 października o godzinie 19:00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu, miało miejsce wyjątkowe, muzyczne wydarzenie. Koncert GNIEWOMIR TOMCZYK/PROJECT + KAYAH, zgromadził w Sali Rycerskiej prawdziwe tłumy. W pierwszej części koncertu publiczność wysłuchała kompozycji Gniewomira Tomczyka, jednego z najprężniej działających na polskim rynku muzycznym perkusistów młodego pokolenia. Były to utwory zarówno z debiutanckiej płyty artysty, „Event Horizon”, jak i zapowiadające kolejny album. Poruszające intro w formie recytatywu stworzyło idealną dramaturgię i wprowadziło słuchaczy w klimat koncertu. Następnie wybrzmiały rozbudowane, progresywne utwory oscylujące wokół takich gatunków muzycznych jak: jazz, avant-jazz, drum’n’bass, dub, ambient. Charakter projektu to prawdziwa sinusoida emocji – od industrialnego niepokoju, poprzez dynamiczne brzmienia, aż po delikatne, melodyjne frazy. Elektryzujące kompozycje w wykonaniu wybitnych instrumentalistów polskiej sceny jazzowej i elektronicznej, wzbogacone o wokalne i rapowe wstawki Min-t, wywołały niezwykle entuzjastyczne reakcje widowni. W drugiej części koncertu na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Kayah. Nowe aranżacje znanych utworów, przygotowane specjalnie na Witaminę Jazz, okazały się niezwykle ciekawe i porywające. Publiczność usłyszała m.in. „Testosteron”, „Fleciki” czy „Supermenkę”, ale również mniej znany, brawurowo wykonany przez artystkę utwór w żydowskiej stylistyce. Koncert zakończył się owacjami na stojąco i pewnie na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

Skład koncertu: KAYAH - vocal, Maciej "Kocin" Kociński - sax, Jan Smoczyński - keys, MIN t - vocal/ rap/synth bass, Aga Yano - percussion, Gniewomir Tomczyk - drums/samples, Rafał Panek - guitar.

***

Zapraszamy serdecznie na kolejne koncerty w ramach cyklu „Witamina Jazz 2018”! Już w najbliższy piątek odbędzie się koncert klimatycznego, jazzowego duetu MYRCZEK & TOMASZEWSKI (2 listopada, godz. 20:00, Lapidarium pod Ratuszem), natomiast w sobotę wystąpi trio GADT/CHOJNACKI/GRADZIUK w nietuzinkowym projekcie „Renaissance” (3 listopada, godz. 20:00, Lapidarium pod Ratuszem).

***

Organizatorzy: Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Sandomierzu, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

FOTO (koncert 28.10.): Patryk Goszczyński