Patriotyczne śpiewanie zorganizowane zostało z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 18 października 2018 r. przy Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu. Udział w nim wzięli: burmistrz Sandomierza, radni Rady Miasta Sandomierza, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy miasta.

Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego wykonania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie pod pomnikiem ku pamięci nauczycieli – ofiar zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej, złożono symboliczną wiązankę.

Podczas występów artystycznych młodzież zaśpiewała polskie utwory patriotyczne takie jak: „Rota”, „Warszawianka”, „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli Ułani pod okienko”, „Wojenko wojenko”, „Maszerują strzelcy”, „Pierwsza kadrowa”, „O mój rozmarynie”, „Biały krzyż”, „Serce w plecaku”, „Taki kraj”, „Kocham cię Polsko” oraz „Miasto 44”.