W Sandomierzu ostatnie tchnienia gorącego lata. Aby utrwalić piękne wakacyjne wspomnienia postanowiliśmy w ramach cyklu „Sandomierskie Spotkania z Kulturą” po raz kolejny przywołać obrazy słonecznej Italii. W czwartek 20 września 2018 roku Niezależna Inicjatywa Kulturalna we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury zorganizowała pierwsze powakacyjne spotkanie podróżnicze pt. „Samochodem przez Europę – północne Włochy”.

   Gościem wydarzenia był dr Marcin Markowski – historyk, historyk sztuki, autor artykułów o historii i ikonografii polskiego pieniądza papierowego, w wolnych chwilach – podróżnik.

   W Lapidarium pod Ratuszem opowiedział licznie zgromadzonej publiczności o swojej samochodowej wyprawie przez Europę na północ Włoch, gdzie wraz z żoną zwiedził wiele ciekawych miejsc, wśród których na pierwszym planie była romantyczna i kolorowa Wenecja. O tym mieście opowiadał z pasją historyka sztuki, prezentując detale architektoniczne, obrazy, wnętrza weneckich kościołów i muzeów.

   Była mowa także o największym i najczystszym jeziorze Włoch – Lago di Garda oraz malowniczym miasteczku Possagno – miejscu urodzenia Antonia Canovy, gdzie znajduje się muzeum poświęcone jego twórczości.

   Tej ciekawej opowieści towarzyszyły piękne fotografie, będące potwierdzeniem wszystkich krajobrazowych walorów północnych Włoch.

   Serdecznie dziękujemy dr Marcinowi Markowskiemu za tę ciekawą relację z podróży do Włoch.

  Gorąco zapraszamy na kolejne spotkanie podróżnicze, które odbędzie się 18 października o godz. 18.00 tradycyjnie w Lapidarium pod Ratuszem!