Festiwal Czekolady i Słodyczy odbył się w weekend 14 - 16 września 2018 r. na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu. Podczas imprezy odbyły się niezliczone degustacje dań na bazie słodkości. Na swoich stoiskach wystawcy prezentowali przeróżne formy czekoladowych słodkości takie jak np.: lody, pierniki czy też czekoladowe ciasta. 

   Podczas piątkowego rozpoczęcia festiwalu odbyły się targi wystawiennicze producentów czekolady i słodyczy z całej Polski. Program sobotniej części wydarzenia składał się m.in. z warsztatów plastycznych dla dzieci, podczas których malowano czekoladowy mural. Odbyła się również prezentacja z autorką wyjątkowej publikacji "Bajka pachnąca czekoladą". Ponadto zdrowe przepisy na czekoladowe wariacje kulinarne przedstawiła Olga Ivanova autorka bloga i książki "Zdrowy czekoholik". Przytoczono również informacje na temat zdrowych, ekologicznych, bezglutenowych oraz wegańskich produktów.

   Niedziela również minęła pod znakiem degustacji oraz warsztatów. Zalety żywienia w diecie dziecka przytoczyła autorka książki "Po okruszku boli w brzuszku, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu". Tego dnia była możliwość wzięcia udziału w warsztatach bezglutenowych. W takcie trwania festiwalu była czynna Strefa Kulinarna, na której można było eksperymentować z czekoladą i nie tylko, pod okiem cukierników, blogerów kulinarnych, laureatów konkursów kulinarnych. 

   Wydarzeniu patronował burmistrz Sandomierza, który wziął czynny udział w imprezie zachęcając do promowania regionalnych produktów spożywczych.